ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου

Το ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου ιδρύθηκε το 1998 με έδρα το δήμου Σιδηροκάστρου και διοικητικά υπάγεται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευστης των Σερρών. Το 2006, σύμφωνα με τους vόμους Ν. 1566/30-9-1985 και 3475/2006, το εκπαιδευτήριο μετατράπηκε σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ). Το σχολείο μας καλύπτει τις ανάγκες τεχνικής εκπαίδευσης στη Δ’ περιφέρεια του νομού Σερρών και οι μαθητές που φοιτούν εδώ προέρχονται από τα χωριά των δήμων Σιδηροκάστρου, Πετριτσίου και Κερκίνης και των κοινοτήτων Αχλαδοχωρίου και Προμαχώνα.

Στην Α΄ Τάξη Ημερήσιου Επαγγελματικού Λυκείου διδάσκονται μαθήματα συνολικής διάρκειας τριάντα πέντε (35) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας. Οι μαθητές παρακολουθούν εννέα (09) μαθήματα κοινά για όλους, διάρκειας είκοσι δύο (22) ωρών και τέσσερα (04) έως και έξι (06) μαθήματα ειδικοτήτων ανά Κύκλο Επιλογής, διάρκειας δεκατριών (13) ωρών. Στην Α΄ τάξη του ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου λειτουργούν οι εξής κύκλοι επιλογής:

α) Κύκλος Επιλογής Τεχνολογικών Εφαρμογών

β) Κύκλος Επιλογής Διοίκησης και Οικονομίας

γ) Κύκλος Επιλογής Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής

Στη Β’ τάξη οι μαθητές πρέπει να επιλέξουν τον τομέα που θα ακολουθήσουν. Οι τομείς που λειτουργούν στο ΕΠΑΛ είναι οι εξής:

α) Μηχανολογίας

β) Οχημάτων

γ) Ηλεκτρολογίας

δ) Εφαρμοσμένων Τεχνών

ε) Πληροφορικής

στ) Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών

ζ) Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος