«Artistic goodies»

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σερρών συμμετέχει στην Εικονική Μαθητική Επιχείρηση ?ARTISTIC GOODIES?

Φέτος για πρώτη χρονιά το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης συμμετέχει στο παγκόσμιο πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση», το οποίο υλοποιείται στα Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας μας εδώ και 11 χρόνια, από τον μη-κερδοσκοπικό Εκπαιδευτικό Οργανισμό «Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece». Το πρόγραμμα τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Υλοποιείται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές και τα σχολεία καθώς υποστηρίζεται από Ιδρύματα, Οργανισμούς και Επιχειρήσεις. Continue reading «Artistic goodies»

Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σερρών

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Σερρών, είναι ένα σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για εφήβους με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και βρίσκεται στον δεκατοπέμπτο χρόνο λειτουργίας του. Continue reading Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σερρών

1ο ΕΠΑ.Λ. Σερρών

Το 1ο ΕΠΑΛ Σερρών ιδρύθηκε το ? με έδρα το δήμου Σερρών και διοικητικά υπάγεται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευστης των Σερρών. Το 2006, σύμφωνα με τους vόμους Ν. 1566/30-9-1985 και 3475/2006, το εκπαιδευτήριο μετατράπηκε σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ). Το σχολείο μας καλύπτει τις ανάγκες τεχνικής εκπαίδευσης στη Α? περιφέρεια του νομού Σερρών και οι μαθητές που φοιτούν εδώ προέρχονται από τα??.

ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου

Το ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου ιδρύθηκε το 1998 με έδρα το δήμου Σιδηροκάστρου και διοικητικά υπάγεται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευστης των Σερρών. Το 2006, σύμφωνα με τους vόμους Ν. 1566/30-9-1985 και 3475/2006, το εκπαιδευτήριο μετατράπηκε σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ). Το σχολείο μας καλύπτει τις ανάγκες τεχνικής εκπαίδευσης στη Δ’ περιφέρεια του νομού Σερρών και οι μαθητές που φοιτούν εδώ προέρχονται από τα χωριά των δήμων Σιδηροκάστρου, Πετριτσίου και Κερκίνης και των κοινοτήτων Αχλαδοχωρίου και Προμαχώνα. Continue reading ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου

ΕΠΑ.Λ. Ηράκλειας

Το Επαγγελματικό Λύκειο Ηράκλειας ιδρύθηκε  το 1997. Αρχικά, ως Τ.Ε.Ε. Ηράκλειας, φιλοξενήθηκε και λειτούργησε στο Δημοτικό Σχολείο Κεσάνης, την σχολική χρονιά 1998-1999. Το έτος 2000 εγκαταστάθηκε στον ίδιο προαύλιο χώρο με το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο Ηράκλειας. Continue reading ΕΠΑ.Λ. Ηράκλειας