Γωνιά UNESCO

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Σερρών αποτελεί πλέον ενεργό μέλος του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (Associated Schools network/ASPnet), μετά την επιτυχή διαδικασία ένταξής του κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, με πρωτοβουλίες και ενέργειες της σχολικής συντονίστριας ASPnet, κ. Παραλίδου Μαρίας, ΠΕ02 Φιλολόγου (MSc), σε συνεργασία με την εθνική συντονίστρια ASPnet, κ. Δηλάρη Βέρα.

Η διαδικασία υποστηρίχθηκε από την παρελθούσα Διεύθυνση, κ. Ανδρεάδη Σταύρο για το 1ο ΕΠΑ.Λ. και κ. Στεργιανό Χρήστο για το Ε.Κ., υποστηρίζεται από τη διάδοχη και τρέχουσα Διεύθυνση του σχολείου, κ. Αλμπάνη Γεώργιο για το 1ο ΕΠΑ.Λ. και κ. Κλώνη Απόστολο για το Ε.Κ., καθώς και από τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑ.Λ./Ε.Κ. Σερρών, και ευδοκιμεί σε πνεύμα συνεργασίας και συναντίληψης υπέρ μιας ποιοτικής εκπαίδευσης και της ενίσχυσης των δεσμών με τη σχολική, την τοπική και την ευρύτερη κοινωνία πολιτών.

Σκοπός της συμμετοχής της σχολικής μονάδας στο Δίκτυο είναι η συμβολή της στην προώθηση των αξιών που κατοχυρώνονται από το Σύνταγμα της UNESCO και από τον Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών για έναν ειρηνικό, συμπεριληπτικό, πιο δίκαιο κόσμο. Το σύστημα αυτό, των ιδεών, των εργασιών και των συνεργασιών, μέλλει να λειτουργεί προς όφελος των πολυγραμματισμών των μαθητών/τριών μας, συνδιαμορφώνοντας ένα γόνιμο και εμπλουτισμένο περιβάλλον μάθησης, μέσα σε όρους ενεργού πολιτότητας και αειφόρου ανάπτυξης.

Για την ολιστικής προσέγγισης οργάνωση και σύνδεση της σχολικής ζωής με τις αρχές του Δικτύου ASPnet και την Ατζέντα της Βιώσιμης Ανάπτυξης (17 Παγκόσμιοι Στόχοι ΟΗΕ), ας βλέπετε αναλυτικά στην κατηγορία Δραστηριότητες της παρούσας ιστοσελίδας (ευθύνη περιεχομένου-σύνταξη μεταδεδομένων του παρόντος και των σχετικών άρθρων περί καινοτόμων δράσεων, προγραμμάτων, συνεργασιών, εκδηλώσεων, επισκέψεων: Παραλίδου Μαρία/CC BY-NC-SA 4.0), και στις αντίστοιχες κοινοποιήσεις μέσω της σχολικής κοινωνικής δικτύωσης.

Πύλη ενημέρωσης-διάχυσης

• Σχολική Συντονίστρια Δικτύου ASPnet-UNESCO: Παραλίδου Μαρία, Φιλόλογος ΠΕ02 (MSc)
  • Εθνική Συντονίστρια ASPnet Ελλάδος: Δηλάρη Βέρα
  • Τμήμα Διεθνών Σχέσεων Διεύθυνση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων