Η ιστορία του σχολείου μας ξεκινά το 1959 όταν ιδρύεται η Δημόσια Τεχνική Σχολή Τεχνικών Βοηθών-Εργοδηγών Σερρών με βάση το Ν.Δ. 3971/7-9-1959 που δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Α΄ αριθ.187/1959 «Περί Τεχνικής καί Επαγγελματικής Εκπαιδεύσεως, Οργανώσεως της Μέσης Εκπαιδεύσεως και Διοικήσεως της Παιδείας». Το σχολείο μας ονομάστηκε Δημόσια Τεχνική Σχολή Εργοδηγών Βοηθών Μηχανουργών και αρχικά συστεγάστηκε με το 1ο Γυμνάσιο Σερρών.

To 1977 ξεκινά και ολοκληρώνεται ως το 1979 η κατάργηση των Δημόσιων Τεχνικών Σχολών Τεχνικών Βοηθών-Εργοδηγών και η αντικατάστασή τους από τα Τεχνικά και Επαγγελµατικά Λύκεια (ΤΕΛ) με βάση τον Ν.576/30-7-1977 που δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Β΄ αριθ.719/1977 «Περί Τεχνικής καί Επαγγελματικής Εκπαιδεύσεως, Οργανώσεως της Μέσης Εκπαιδεύσεως και Διοικήσεως της Παιδείας». Χαρακτηριστικό του νέου τύπου σχολείου είναι η αύξηση των ωρών μαθημάτων Γενικής Παιδείας, στην προσπάθεια να γίνει ισότιμο με το Γενικό Λύκειο. Το σχολείο μας μετονομάστηκε σε 1ο ΤΕΛ Σερρών.

Το 1985 έγιναν μεταρρυθμίσεις στην Τεχνική & Επαγγελματική Εκπαίδευση και τα Τεχνικά Επαγγελματικά Λύκεια (Τ.Ε.Λ.) αναβαθμίστηκαν, αποκτώντας αρχικά 3η και 4η Δέσμη, ενώ δημιουργήθηκαν οι Τεχνικές Επαγγελματικές Σχολές (Τ.Ε.Σ.) και τα Σχολικά Εργαστηριακά Κέντρα (Σ.Ε.Κ.) με βάση τον Ν.1566/30-9-1985 που δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Α΄ αριθ.167/1985 και αναφέρονταν κυρίως στη δομή και λειτουργία της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σύντομα, στα Τ.Ε.Λ. παρέμεινε μόνο η 4η Δέσμη. Οι σπουδαστές των Τ.Ε.Λ. είχαν το δικαίωμα εισαγωγής στα τότε Κ.Α.Τ.Ε.-Τ.Ε.Ι. είτε με την βαθμολογία τους που επετύγχαναν στα Τ.Ε.Λ. είτε με συμμετοχή τους στις Πανελλήνιες εξετάσεις. Οι Πανελλήνιες εξετάσεις ονομάστηκαν στην αρχή Εισαγωγικές, μετά Πανελλήνιες και τέλος Πανελλαδικές. Η δέσμη ή οι δέσμες διδάσκονταν μόνο στο τρίτο έτος. Οι μαθητές ακολουθούσαν την ειδικότητα στην Α' και Β' τάξη και μετά είχαν το δικαίωμα, είτε να συνεχίσουν στη Γ' τάξη της ειδικότητας (λήψη μόνο Πτυχίου), είτε να ακολουθήσουν την δέσμη (λήψη μόνο Απολυτηρίου). Η συνολική διάρκεια φοίτησης ήταν τρία έτη και τα Τ.Ε.Λ.. χορηγούσαν στα τρία αυτά έτη μόνο Πτυχίο ή μόνο Απολυτήριο. Ωστόσο, οι μαθητές που τελείωναν ειδικότητα (τρία σχολικά έτη), είχαν το δικαίωμα να εγγραφούν στην δέσμη (ένα σχολικό έτος) για τη λήψη Απολυτηρίου. Αντίστοιχα, οι μαθητές που τελείωναν δέσμη (τρία σχολικά έτη) είχαν το δικαίωμα να εγγραφούν στην ειδικότητα (ένα σχολικό έτος), με συνολικό χρόνο φοίτησης τέσσερα έτη για τη λήψη Πτυχίου. Έτσι μπορούσαν να πάρουν Πτυχίο και Απολυτήριο σε τέσσερα συνολικά έτη.

Το 1998 με βάση τον Ν.2640/3-9-1998, που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Α΄ αριθ.206/1998, δημιουργήθηκαν τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια (Τ.Ε.Ε), με δύο κύκλους σπουδών: τον Α΄ (πτυχίο επιπέδου 2 - αντίστοιχο με ΤΕΣ) και Β΄(πτυχίο επιπέδου 3 - αντίστοιχο με ΤΕΛ) ενώ καταργήθηκαν οι Τ.Ε.Σ. Το σχολείο μας μετονομάστηκε σε 1ο ΤΕΕ Σερρών. Στο 1ο ΤΕΕ Σερρών στεγάστηκε και λειτούργησε παράλληλα για έναν χρόνο το 6ο Ενιαίο Λύκειο Σερρών.

Το 2006 με βάση τον Ν.3475/13-7-2006, που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Α΄ αριθ.146/2006, καταργήθηκαν τα Τ.Ε.Ε. και δημιουργήθηκαν οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑ.Σ) και τα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ), αντίστοιχα με τα πρώην Τ.Ε.Λ. Το σχολείο μας μετονομάστηκε σε 1ο ΕΠΑΛ Σερρών

To 2013 με βάση τον Ν.4186/17-9-2013, που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. τ.Α΄ αριθ.193/2013, δημιουργήθηκαν τα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) (Ημερήσια ή Εσπερινά) με δύο κύκλους σπουδών, τον Δευτεροβάθμιο Κύκλο και τον Μεταδευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών που ονομάζεται Τάξη Μαθητείας.

Η μακρόχρονη ιστορία και η πορεία του σχολείου στο χρόνο από την ίδρυσή του έως το 1979, περιγράφεται με ιστορική ακρίβεια στο βιβλίο του τέως Γυμνασιάρχη κ. Κόκκινου Γεωργίου με τίτλο "Δημόσια Τεχνική Σχολή Εργοδηγών & Τεχνικών Βοηθών Σερρών – Ιστορική Αναδρομή 1959–1979" που εκδόθηκε το 2017. Τα κείμενα του βιβλίου παραχωρήθηκαν ευγενικά από τον συγγραφέα για δημοσίευση στην ιστοσελίδα του σχολείου.

cover contents1 contents2

Παρουσίαση βιβλίου σε
Flash ή HTML

Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε σε ειδική εκδήλωση που διοργάνωσε το 1ο ΕΠΑΛ Σερρών στις 24/5/2017 (περισσότερα...)